Kaplica pw. Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach
Od głównego ciągu komunikacyjnego szpitala kaplica oddzielona jest dużymi dwuskrzydłowymi drzwiami z szybami dźwiękoszczelnymi. Prezbiterium oddzielono od kaplicy niewielkim podwyższeniem posadzki, wykonanej z marmuru w kolorze piaskowym. Na stopie tego podwyższenia wykuto rok poświęcenia kaplicy oraz jej budowniczego ks. Kapelana Antoniego Wali. Centralnym miejscem prezbiterium jest ołtarz za którym znajduje się trzyczęściowy witraż przedstawiający Matkę Boską Uzdrowienia Chorych i klęczące po bokach postaci oraz napis „Matko Boska Uzdrowienia Chorych módl się za nami”.
Ołtarz wykonany jest z wydrążonego pnia lipy, jego płytę osadzono na stylizowanych żołędziach. Z przodu podstawy ołtarz umieszczona jest płaskorzeźba Baranka Paschalnego z unoszącym się nad nim Duchem Świętym. Wokół pnia – ołtarza dwanaście postaci ludzkich, symbolizuje apostołów.
Nad ołtarzem znajduje się zawieszony w powietrzu duży krzyż z figurą Jezusa Ukrzyżowanego stanowi jednocześnie XII stację Drogi Krzyżowej. Tabernakulum stoi po lewej stronie ołtarza i ma formę drzewa, oplecionego przez winorośl i kłosy zbóż, symbolizujące chleb eucharystyczny.
Po prawej stronie ołtarza umieszczona jest ambona ozdobiona płaskorzeźbami Boga – Ojca i ewangelistów: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana, którzy są przedstawieni pod postaciami: lwa, anioła, wołu i orła. Na prawo poza podwyższeniem prezbiterium znajduje się chrzcielnica, która ma kształt pnia drzewa. Ozdabiają ją stylizowane lilie, przypominające o czystości duszy po obmyciu z grzechu pierworodnego w sakramencie chrztu.
Polichromia rzeźb i mebli odzwierciedla radość i piękno stworzenia, a zastosowane jasne kolory – błękit, zieleń, złoto, żółć i brąz – przywołują skojarzenia z niebem, słońcem, roślinnością i ziemią.
Konfesjonał, postawiony w części łączącej kaplicę ze szpitalem ma inną kolorystykę – stonowaną, poważną, która odzwierciedla stan duszy obciążonej grzechem. Dolną część oplata wąż – symbol grzechu. Nie sięga jednak krat konfesjonału – tam człowiek ostatecznie zrywa z grzechem. Na bocznej ścianie umieszczona jest płaskorzeźba klęczącej osoby i skrócony rachunek sumienia – Dziesięć Przykazań Bożych i Pięć Przykazań Kościelnych.
W przejściu wiszą dwa obrazy namalowane na desce: Jezusa Miłosiernego i Matki Boskiej Karmiącej, których autorką jest Weronika Witkowska.
Na wchodzących do Kaplicy czeka kropielnica – miseczka z wodą święconą umieszczona jest w podstawie dużego, rzeźbionego krucyfiksu, po bokach którego artysta umieścił postaci Matki Boskiej i św. Józefa. Wzdłuż ścian – burt Kaplicy – łodzi wiszą rzeźby stacji Drogi Krzyżowej.
Na dziobie i rufie umieszczono dwa okrągłe witraże przedstawiające św. Kamila i św. Urszulę Leduchowską.
Msze święte codziennie:
– niedziela: 6.30 i 10.30,
– poniedziałek, wtorek: 18.30,
– środa: 7.30,
– czwartek, piątek, sobota: 18.30.
Spowiedź i sakrament chorych:
– dla pacjentów leżacych na oddziałach szpitalnych na każde wezwanie (tel. 510 335 600)
– dla pacjentów chodzących przed lub po każdej Mszy Świętej
Więcej szczegółów znajdziemy pod adresem http://www.kaplica.tychy.pl